Jakou zvolit velikost kola neboli ráfku?
Vybíráte kolo a nejste si jisti, jaký rozměr kol – ráfků je pro Vaše ježdění ten nejlepší? Společně se podíváme na druhy velikostí kol, na jaké faktory je třeba hledět při jejich výběru a jaké jsou přednosti jednotlivých velikostí.
Na úvod upřesníme, že ráfek je ta součást kola, která slouží pro usazení pláště a duše a umožňuje přenos energie mezi cyklistou a zemí. Velikost je udávána v palcích a značí průměr kola včetně pláště.
S jakými velikostmi kol se můžeme setkat?
U ráfků pro trekingová a silniční kola není co řešit, všechny mají jednotný průměr 28" (71,12 cm). My se však zaměříme na horská neboli MTB kola, kde máme na výběr! Setkáme se zde se 3 různými základními velikostmi:
- dříve jediná a dnes k vidění víceméně pouze u juniorských kol: 26" (66,04 cm)
- novější trend, který 26" převálcoval: 27.5" (69,85 cm)
- a stále více a více preferovaná 29" (73,66 cm).
Podle jakých kritérií vybrat tu správnou velikost?
Nelze jednoznačně říci, která z těchto třech velikostí je nejlepší, neexistuje žádná univerzální. Abychom vybrali tu správnou, je dobré vzít v úvahu několik faktorů jako je výška postavy, typ terénu, ve kterém budeme nejčastěji jezdit, a technika jízdy.
Výška postavy
Vaše výška by měla logicky korespondovat s výběrem velikosti kol. Čím vyšší tedy jste, tím větší kola by Vám měla lépe vyhovovat. Pokud tedy měříte přes 180 cm, rozhodně byste měli velikost 29" vyzkoušet. Není však vyloučeno, že devětadvacítky budou vyhovovat i jezdcům pod 170 cm, je však třeba brát v úvahu geometrii kola a vyzkoušet si i jeho ovladatelnost. I několik profi MTB závodnic menšího vzrůstu dokáže vítězně projet cílovou rovinkou na „devětadváce“.
Obecně však platí, že pro cyklisty nižšího vzrůstu (pod 170 cm) nebo pro děti a juniory je vhodnější zvolit průměr 26" nebo 27.5", kdy bude kolo lépe ovladatelné. Aktuálně dvě vyšší velikosti převálcovali rozměr 26" natolik, že se s ním setkáme už pouze u základních modelů pro dospělé nebo právě u juniorských kol. Velikost 27.5" představuje univerzální zlatý střed pokrývající širokou škálu postav.
Kde budeme jezdit?
Dalším důležitým kritériem pro správný výběr velikosti kol je terén, kde budeme nejčastěji jezdit. Devětadvacítky mají rády lesní a štěrkové cesty, ale díky větší kontaktní ploše pláště s podkladem se nezaleknou ani přejezdů přes terénní nerovnosti jako jsou kořeny či kameny. Větší průměr kol a tím pádem i větší setrvačná síla napomohou také k daleko více plynulejší a komfortnější jízdě.
Kolegové o velikosti 26 a 27.5 palce jsou při jízdě pocitově zábavnější, hravější a živější. Libují si v cestách plných zavřených zatáček a v jízdách, kde je třeba často měnit směr a rychlost. Díky menšímu průměru kol nemusíme vyvíjet tolik energie k akceleraci a změně směru.
Technika jízdy
V neposlední řadě musíme při výběru správné velikosti kol myslet i na techniku naší jízdy, která souvisí se zvoleným zdvihem vidlice, což je rozdíl délky na maximum vysunuté vidlice (bez zatížení) a délky absolutně zasunuté vidlice (s maximálním zatížením).
Kola o průměru 29 palců nejvíce ocení většina hobby jezdců, kterým plně postačuje odpružení se zdvihem 100–120 mm vhodné např. k jízdě na hardtailu pro méně náročný terén. Současný trend je však takový, že dvacetdevítka začíná pronikat do všech velikostí zdvihu (např. až 200 mm).
Pokud si rádi užíváte technické sekce, sjezdové úseky, jste častými návštěvníky bikeparků a trailů, sáhnete právě po vyšším zdvihu (140–200 mm), který naleznete častěji v kombinaci s koly o nižším průměru (27.5" a 26").
Takže 26", 27.5", nebo 29"?
Abychom Vám výběr velikosti kol usnadnili, připravili jsme pro Vás následující orientační shrnutí jednotlivých velikostí.
…šestadvacítku?
- Měřím 140–170 cm.
- Jsem junior nebo méně náročný cyklista.
- Ocením nižší váhu kol.
- Lépe můžu s kolem manévrovat, celkově ho snáz ovládat ve více točitých stezkách, zavřených zatáčkách a také lehce změním směr jízdy.
…dvacetsedmapůlku?
- Jsem spíše nižšího vzrůstu, ale hledám vhodnou alternativu za devětadvacítku, kdy mohu využít benefitů velkých kol a zároveň geometrie přizpůsobené menším cyklistům.
- Obecně vyhledávám spíše rychlé a hravé jízdy s častými změnami směrů a zatáčkami.
- Hledám optimální jízdní vlastnosti bez kompromisů: lehkost a hravost od 26", jistota a efektivita od 29".
- Je pro mě důležitá nižší hmotnost, která se blíží spíše 26" než o poznání těžší 29".
- Líbí se mi efektivita šlapání do pedálů a kombinace výhod přebraných jak od 26", tak od 29": využiji akcelerace, ale zároveň si užiji i snadného překonávání nerovností.
…nebo devětadvacítku?
- Měřím přes 180 cm, klidně i méně, ale dobře zvážím geometrii kola.
- Převážně jezdím po zpevněných lesních či štěrkových cestách a tvrdším povrchu.
- Stabilita, komfort, plynulost jsou faktory, které jsou pro mě důležité.
- Větší průměr kol mi zajistí lepší sjízdnost přes náročnější terén (kameny, kořeny).
- Vzhledem ke středu kola je těžiště položené níže, jízda je pro mě tak stabilnější.
- Větší objem pláště mi poskytne komfortní a pohodlnou jízdu.
- Na jedno šlápnutí ujedu dlouhou vzdálenost, ocením větší setrvačnost a plynulejší jízdu.